Niedziela 15 grudnia 2019
imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny

Oświata i wychowanie

Podziękowanie od Prezydenta RP dla społeczności SP w Potoku

gru.
09

W piątek, 29 listopada 2019 r. społeczność SP w Potoku otrzymała list okolicznościowy z Kancelarii Prezydenta RP dotyczący udziału w Narodowym Czytaniu 2019. Prezydent Andrzej Duda przekazał wyrazy szacunku i sympatii wszystkim osobom, które wsparły tę akcję oraz uczestniczyły w jej realizacji. W dowód wdzięczności został przesłany m. in. pamiątkowy egzemplarz „Nowel polskich” z dedykacją od Pary Prezydenckiej. Wcześniej, przed organizacją wydarzenia, do szkoły dotarła pamiątkowa pieczęć dokumentująca to wydarzenie.

Posted By Radosław Jermak czytaj dalej

Wycieczka edukacyjna

gru.
09

W dniu 25 listopada 2019 roku, w ramach współpracy z SKO, najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Długiem, odbyli edukacyjną wycieczkę do PKO Banku Polskiego w Jedliczu. Dzieci zostały miło przyjęte przez Pracowników oraz Dyrektora Oddziału Pana Piotra Waśkę. Uczniowie podczas wizyty w banku poznali podstawowe tajniki bankowości pracy bankowca. Wrażenie na uczniach zrobiła maszyna służąca do przeliczania monet i banknotów. Dzieci z zaciekawieniem poznały oraz przetestowały urządzenia niezbędne w pracy bankowca. Pani Anna Dziura – doradca klienta – omówiła podstawowe zabezpieczenia nowego banknotu 500 zł. Na zakończenie wizyty uczniowie otrzymali drobne upominki od PKO BP – długopisy, bloki, zeszyty, smycze i cukierki. Serdecznie dziękujemy Dyrektorowi i Pracownikom PKO BP w Jedliczu za umożliwienie wizyty, przekazaną wiedzę i niespodzianki dla dzieci. 

Posted By Radosław Jermak czytaj dalej

Szkoła Podstawowa w Potoku uczestnikiem XXVII Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę 2019

gru.
06

1 grudnia 2019 r. nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Potoku po raz kolejny wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę 2019. Przedsięwzięcie objęła Patronatem Honorowym Małżonka Prezydenta RP – Agata Kornhauser-Duda. Patronat Duchowy nad inicjatywą sprawuje Metropolita Lubelski – ks. Arcybiskup Stanisław Budzik, zaś Patronat Medialny – Polskie Radio oraz TVP 3 Lublin. Organizatorem XXVII edycji akcji jest Społeczny Komitet Organizacyjny Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę 2019 przy Polskim Radiu Lublin S.A.

Posted By Radosław Jermak czytaj dalej

„Apollo 11 – O pierwszej podróży na księżyc”

gru.
03

26 listopada br. Biblioteka w Jedliczu gościła u siebie uczniów ze Szkoły Podstawowej w Długiem na kolejnej w tym roku lekcji bibliotecznej. Tym razem na tapecie była misja „Apollo 11”. Dzieci wysłuchały tekstu książki „Apollo 11 - O pierwszej podróży na Księżyc” Ewy Nowak, dzięki której dowiedziały się o szczegółach lotu w kosmos, o pierwszym udanym lądowaniu na księżycu 20 VII 1969r. Materiały, z których korzystaliśmy podczas zajęć przybliżyły dzieciom techniczną stronę takich wypraw, pokazały jak wyglądają prawdziwe statki kosmiczne, ile trudu i pracy w przygotowanie się do takiej wyprawy musi włożyć załoga. Dzięki aplikacji SPACECRAFT 3D, uczniowie mogli zobaczyć jak wyglądają pojazdy i urządzenia wykorzystywane przez astronautów podczas misji kosmicznych. Zobaczyły satelity, rakiety kosmiczne i przeróżne roboty. Aby utrwalić zdobyte podczas zajęć wiadomości, dzieci miały za zadanie wykonanie prac plastycznych, z wykorzystaniem gotowych elementów. Powstały dzięki temu kolorowe roboty kosmiczne, które uczniowie zabrali ze sobą na pamiątkę kosmicznych zajęć.

Posted By Radosław Jermak czytaj dalej

Uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żarnowcu świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

gru.
03

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żarnowcu bierze udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

Posted By Radosław Jermak czytaj dalej

Wycieczka do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. I. Łukasiewicza w Bóbrce

gru.
03

W czwartek, 28 listopada 2019 r. uczniowie klasa III ze Szkoły Podstawowej w Żarnowcu wybrali się na wycieczkę do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. I. Łukasiewicza w Bóbrce. W tej niewielkiej miejscowości jest jedyne muzeum położone na terenie czynnej do dzisiaj kopalni ropy naftowej. Na miejscu można było podziwiać wiele ciekawych miejsc i obiektów. Oprócz zabytków muzealnych pochodzących z czasów I. Łukasiewicza, znajduje się m. in. budynek administracyjny kopalni – biuro Łukasiewicza z 1865 roku, w którym uczniowie obejrzeli zorganizowaną w interesujący sposób ekspozycję apteczną, kolekcję lamp naftowych, fotografii oraz wystawę geologiczną. Atrakcją był mówiący wirtualny Ignacy Łukasiewicz, wykonany za pomocą hologramu. W drodze powrotnej wszyscy wstąpili na cmentarz w Zręcinie, aby zapalić znicz na grobie Ignacego Łukasiewicza i jego żony.

Posted By Radosław Jermak czytaj dalej

Pokaz płazów w Szkole Podstawowej w Piotrówce

li.
29

21 listopada w Szkole Podstawowej w Piotrówce odbył się pokaz płazów. Uczniowie mogli zobaczyć na żywo rzekotkę zieloną, kumaka dalekowschodniego, ambystomę tygrysią, żabę omszoną i ropuchę agę. Dowiedzieli się sporo o występowaniu, trybie życia, zachowaniu, pożywieniu płazów oraz jaką rolę pełni ubarwienie, czym pokryte jest ciało płazów. Była to ciekawa lekcja biologii, prowadzący opowiadał z pasją, więc kto uważnie słuchał, ten na pewno wiele się dowiedział.

Posted By Radosław Jermak czytaj dalej

Strony

Subskrybuj RSS - Oświata i wychowanie