Poniedziałek 24 lutego 2020
imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja

Wakacyjne wycieczki do Bochni, Krakowa i Rymanowa Zdroju

W wakacyjne dni 14 i 19 sierpnia 2019r odbyły się wycieczki do Bochni, Krakowa i Rymanowa Zdroju. W wycieczkach uczestniczyły dzieci i młodzież ze świetlic Opiekuńczo-Wychowawczych działających na terenie Gminy Jedlicze.

W dniu 14 sierpnia 2019r pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Kopalni Soli w Bochni, która jest najstarszą kopalnią soli na ziemiach polskich. Uczestnicy zwiedzanie rozpoczęli zjazdem głównym szybem. Trasa wiodła przez unikalne komory solne i stare wyrobiska. Wychowankowie świetlic przeszli przez trasę turystyczną, zwiedzili kaplicę św. Kingi z wykutymi w soli ołtarzami oraz figurami świętych, poznali legendę o Św. Kindze i soli. Na trasie zwiedzania z wielkim zainteresowaniem uczniowie obejrzeli prezentacje multimedialne oraz film o historii kopalni. Bardziej odważni chłopcy próbowali zjechać zjeżdżalnią na pochylni, którą dawniej transportowano sól z komory Ważyn na poziom August. Ma ona długość 140 metrów, a różnica poziomów wynosi 40 metrów. Dopełnieniem atrakcji były gry: w piłkę koszykową, nożną, a także tenisa stołowego. Wszyscy byli dość zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i pozytywnie nastawieni do dalszej wycieczki.

W Krakowie wędrówkę rozpoczęliśmy od Rynku Głównego, gdzie w karczmie czekał przygotowany wcześniej obiad. Po obfitym i bardzo smacznym posiłku cała grupa podziwiała Sukiennice. Następnie wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Ostatnim punktem wycieczki były szaleństwa w ”GOJUMP” największym w Małopolsce Parku Trampolin. Świetna zabawa była gwarantowana, gdyż można było wykonywać skoki w powietrzu, ćwiczenia równoważne, zjeżdżać na zjeżdżalniach pontonowych, bawić się w basenach z gąbek, grać w zbijaka, a także swoje umiejętności akrobatyczne wykonywać na arenie trampolin.

Tydzień później najmłodsi uczestnicy Świetlic Opiekuńczo-Wychowawczych uczestniczyli w wycieczce do Rymanowa Zdroju – miejscem charakteryzującym się dużą zawartością ozonu, soli oraz wilgotnością powietrza. Pierwszym punktem wyprawy było przejście deptakiem do „Pijalni”, gdzie dzieci mogły skosztować wód leczniczych, a także skorzystać z tężni solankowej. Obok pijalni znajduje się ławeczka Anny Potockiej, a także słynna fontanna- gdzie były robione wspólne zdjęcia. Wracając przez park zdrojowy uczestnicy wycieczki zjedli lody i zakupili pamiątki. Na zakończenie wyjazdu niezapomniane chwile spędzili w „ Park Mani” – miejscem szaleństw dla najmłodszych.

Wycieczki dostarczyły niesamowitych wrażeń. Po powrocie wszyscy z uśmiechem powitali swoich rodziców, czekających na swoje pociechy.

Kierownikiem wycieczek była pani Agata Kazalska, zaś opiekę nad dziećmi i młodzieżą sprawowali: pani Beata Orzechowska, pani Magdalena Dąbrowska i pan Bartosz Kazalski.

Podziękowania dla Pani Jolanty Urbanik Burmistrza Gminy Jedlicze za środki finansowe otrzymane na opłacenie kosztów wycieczek, a Pani Małgorzacie Głowackiej- Pietruś Kierownikowi Referatu Działalności Gospodarczej i Kancelarii za pomoc w organizacji wyjazdów.

Agata Kazalska

 

Słownik: